VID skaidro, ka, ja tiek pārsniegta noteiktā pārskaitījuma robeža, pārskaitot naudu radiniekiem, šī summa var tikt aplikta ar nodokli

Ja radinieki no Apvienotās Karalistes pārskaita naudu uz Latviju, bieži rodas jautājums – vai šādi maksājumi var tikt aplikti ar nodokli no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses?

Un kā vispareizāk formulēt maksājuma mērķi – vai labāk to norādīt kā dāvinājumu, konta papildinājumu vai, piemēram, līdzekļus mājas remontam?

Svarīgi zināt, vai radniecības pakāpe ietekmē nodokļu piemērošanu.

VID pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa skaidro, ka radinieki var pārskaitīt naudu cits citam bez bažām, ja maksājuma uzdevumā tiek norādīts tā patiesais nolūks. Naudas dāvinājumi no tuvākajiem radiniekiem vai laulātā nav apliekami ar nodokli. Par tuvākajiem radiniekiem šajā gadījumā tiek uzskatīti vecāki, vecvecāki, bērni, mazbērni, kā arī brāļi un māsas.

Svarīgi atzīmēt, ka brālēni un māsīcas neietilpst šajā kategorijā, un, ja viņi veic naudas pārskaitījumu kā dāvanu, tas var tikt aplikts ar nodokli.

Tāpat nodoklis nav jāmaksā, ja dāvinājumu veic vairāki radinieki. Taču, ja no viena radinieka gada laikā saņemtā summa pārsniedz 10 000 eiro, šī summa jādeklarē, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Šo deklarāciju sagatavo tāpat kā to, kuru katru gadu iesniedz, lai atgūtu daļu nodokļa par attaisnotajiem izdevumiem.

Ja naudu dāvina persona, kas likuma izpratnē nav radinieks, piemēram, kaimiņš, draugs, kolēģis vai kāds cits, tad summu līdz 1425 eiro gadā neapliek ar nodokli. Taču, ja dāvinājuma summa pārsniedz šo slieksni, no pārsnieguma daļas ir jāmaksā 23% iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šādā gadījumā saņēmējam jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un jāveic nodokļa maksājums.

Kad var saņemt naudu bez nodokļiem?

Pastāv īpašs izņēmuma gadījums, kad nauda tiek saņemta no personām, kuras nav radinieki, bet tiek izlietota konkrētam mērķim – piemēram, izglītības vai medicīnas izdevumu segšanai. Šādā situācijā nodoklis nav jāmaksā.

Taču šādā gadījumā ir būtiski saglabāt visus izdevumus apliecinošos dokumentus: čekus, kvītis, līgumus, citus dokumentus, kas apliecina, ka nauda izmantota izglītības izdevumiem.

Lasi vēl: Augusts un septembris var izrādīties netipiski: sinoptiķi publicējuši jaunu laikapstākļu prognozi

Tikai tādā gadījumā VID var nepiemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ja šādi dokumenti netiek saglabāti un uzrādīti, pastāv risks, ka nodoklis būs jāmaksā. Tātad, saņemot naudas pārskaitījumu no radiniekiem vai citām personām, svarīgi pareizi noformēt maksājuma uzdevumu un nepieciešamības gadījumā saglabāt attaisnojuma dokumentus, lai izvairītos no liekām nodokļu saistībām.

Vai būs jāmaksā par naudas izņemšanu no bankomāta

Skaidru naudu no sava bankas konta iespējams izņemt gan ar debetkarti, gan ar kredītkarti, izmantojot bankomātus. Ar debetkarti Swedbank un tās partneru bankomātos klienti mēnesī var izņemt līdz 750 eiro bez maksas. Ja mēneša laikā šī summa tiek pārsniegta, tad par pārsniegto daļu jāmaksā komisijas maksa – 0,5 %. Šī kārtība šogad nav mainījusies.

Swedbank pārstāvis Jānis Krops intervijā Re:Check paskaidro, ka nesenie izmaiņas cenrādī attiecas tikai uz gadījumiem, kad skaidra nauda bankomātā tiek izņemta, izmantojot kredītkarti. Līdz šim Swedbank kredītkaršu lietotājiem par skaidras naudas izņemšanu gan Swedbank, gan partneru bankomātos bija jāmaksā 2 eiro un papildus vēl 3 % no izņemtās summas – šie tarifi tika piemēroti jau no pirmā izņemtā eiro. Taču kopš jūnija komisijas maksa tiek piemērota tikai par summām, kas pārsniedz 750 eiro mēnesī, un arī turpmāk tā būs 3 % no pārsniegtās summas.

Attiecībā uz Swedbank Zelta kredītkartēm ir palielināts bezmaksas slieksnis – no līdzšinējiem 500 eiro tas pacelts uz 750 eiro mēnesī. Swedbank par šīm izmaiņām informēja 2. jūnijā, vienlaikus paziņojot arī par citām pārmaiņām: no septembra banka plāno paaugstināt kredītkaršu mēneša maksu, kā arī uzlabot ar karti saistīto apdrošināšanu.